Skip to main content

Profoto B10 Plus ile üç farklı portre nasıl oluşturulur?

 

New York sokakları hikaye anlatmak için harika olabilir ama kalabalık ve dikkat dağıtıcıdır. Bu üç videoda, fotoğrafçı Chris Knight’ı dünyanın en işlek şehirlerinden birinde muhteşem görüntüler yakalarken izliyoruz. İşte taşınabilir Profoto B10 sistemini kullanarak birbirinden tamamen farklı üç portreyi nasıl yarattığını.

“New York’ta çekim yapmak harika ama çok fazla dikkat çekmemek için prodüksiyonu her zaman minimumda tutmaya çalışıyoruz. İşleri zorlaştıran bir başka şey de ışık standlarını izinsiz kullanamıyor olmamız. Ancak Profoto B10 sisteminin hafifliği ve taşınabilirliği sayesinde bu bir sorun olmaktan çıkıyor,” diye açıklıyor Chris.

Profoto B10 ve B10 Plus ile bunun yerine insan ışık standlarını kullanabiliyoruz, bu da bizi çok mobil hale getiriyor. B10 Plus iyi miktarda güç sağlıyor ve B10 yeteneklerine göre oldukça küçük.”

Kurulum 1 – Dramatik portre nasıl oluşturulur

Kamera: Fujifilm GFX 100. Lens: GF63mm f/2.8.
Ayarlar ISO 100, 1/160th, f/2.8, 63mm
“Burada ışıklandırmadaki amacımız nispeten doğal ama biraz daha dramatik bir şey yaratmaktı. Sokaktaki ışık zaten yumuşaktı, bu yüzden şemsiye kolay bir seçimdi. Mekanda orta büyüklükte bir şemsiye hala oldukça idare edilebilir. Difüzör ekstra bir eşitlik ve yumuşaklık katmanı ekliyor” diye açıklıyor Chris.

“Şemsiyeleri genellikle yumuşak oldukları için seviyorum, bu yüzden genellikle beyaz kullanıyorum çünkü daha az kontrasta sahip daha yumuşak bir ışık. Ayrıca mekanda kullanmak için çok portatifler.”

Videoda objektifinizin önünde bir şey tuttuğunuzu görüyoruz. Bu nedir ve nasıl bir etki yaratmak istiyorsunuz?

“Görüntünün bir kısmını bulanıklaştırmak ve bozmak için bir parça streç cam (plastik de işe yarayabilir) tutuyorum. Bunun üç etkisi var. Ön plana bir derinlik unsuru ekliyor, hareket yanılsaması veren bir bulanıklık/parlama yaratıyor ve bazı görüntülerde kabinin tavanındaki reklamı gizlemeye yardımcı oluyor.”

 

 

 

Bu çekim için yeni Fujifilm GFX 100’ü kullandınız. Bu kameranın nesi bu kadar iyi? Profoto B10 sistemiyle ne kadar iyi uyum sağlıyor?

“Fuji GFX 100 inanılmaz bir fotoğraf makinesi. Ayrıntıları çözme ve bilgi yakalama yeteneği gerçekten hayret verici. Bu tür bir güç genellikle bu kadar taşınabilir ve kolay manevra yapılabilir değildir – ve bu benim işimi çok kolaylaştırıyor. Genel olarak Profoto ile kullanmak da gerçekten çok kolay. Fuji için özel Air TTL verici sayesinde HSS (veya istersem TTL) kullanabiliyorum, böylece hareketi kolayca dondurup yakalayabiliyorum.”

Bu kurulumda kullanılan ürünler
Profoto B10 PlusProfoto Umbrella Deep White MediumProfoto Difüzör

Kurulum 2 – Ortam ışığı ile flaş nasıl karıştırılır

Kamera: Fujifilm GFX 100. Lens GF45mm f/2.8
Ayarlar ISO 100, 1/1250th, f/3.6, 45mm

Ortam ışığını flaşla karıştırırken takip etmeniz gereken en önemli şeyler nelerdir?

“Takip edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, ortam ışığının dolgularınızı / gölgelerinizi ne kadar parlak hale getirdiğidir. Bu görüntüde güneş ve flaş olmak üzere iki “ışık” kullanılmış olsa da, gölgenin pozlamasının flaşım tarafından aydınlatılmadığının da farkında olmam gerekiyor. Bu da aslında aynı anda üç pozlamaya göz kulak olduğum anlamına geliyor.”

Kenar ışığı olarak güneşle fotoğraf çekerken Profoto B10 Plus kullanmanın faydaları nelerdir?

“Güneşe karşı çıkarken alabileceğim tüm güce ihtiyacım vardı. Bunu yapabilmem için 500 watt’lık bir saniye flaşı kullanarak fazladan ışık durdurmam gerekiyordu.”

Flaşı nasıl konumlandıracağınızı nasıl düşünüyorsunuz?

“Genellikle ortamın doğal ışığını takip etmeye çalışırım, böylece daha doğal veya motive olmuş hissederim. Bu biraz benzersiz bir durumdu. New York’ta bazen günün belli saatlerinde güneşin cam binalardan yansıyarak birkaç ışık kaynağı oluşturduğu benzersiz bir ışık vardır. Buradaki ışıklandırmayla elde etmeye çalıştığım etki buydu.”

 

 

Bu kurulumda kullanılan ürünler
Profoto B10 Plus Profoto Şemsiye Derin Beyaz Orta

Kurulum 3 – Altın saat ışığı nasıl oluşturulur

Kamera: Fujifilm GFX 100. Lens GF45mm f/2.8
Ayarlar ISO 100, 1/125th, f/5, 45mm

Altın saat ışığı yaratırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler nelerdir?

“Flare’ler kameraya doğrultulduklarında daha etkili olurlar. Bu ışığın, nesnenin üzerinde bir kenar ışığı oluşturacak kadar geride olması (böylece ışık gerçekten oradaymış gibi hissedilir) ve kamera lensine çarpması gerekiyordu. Açının doğru olduğundan emin olmak zorlu bir iştir. Ayrıca güneş ışığı sıcaktır – özellikle gün batımı veya altın saat güneşi. Eğer bu ışığın görünümünü yaratıyorsam, tam bir CTO bana sıcak, gerçekçi bir ışık ve renk veriyor.”

“O gün yanımda iki ışık vardı – Profoto B10 Plus ve B10. Güneş için alabildiğim kadar güce ihtiyacım vardı, bu yüzden B10 Plus bariz bir seçimdi. Öznenin yüzündeki ışık için B10 güzeldi çünkü asistanın başının üzerinde uzun süre elde tutulması gerekiyordu.”

 

 

“Burada taşınabilirliği ve boyutu nedeniyle bir OCF Beauty Dish White kullandım. Yüzdeki derinliği (açık, koyu, aydınlık) göstermek için ve ayrıca daha önceki kuş görüntüsüyle ışık tutarlılığı olduğu için sağda konumlandırıldı. Tonlar ve renkler biraz farklı olsa da ışıklandırma bir dereceye kadar uyumlu.”

Bu kurulumda kullanılan ürünler
Profoto B10 PlusProfoto B10OCF Jel KitleriOCF Beauty Dish

Chris, son olarak, mekânda flaş ve ışık şekillendirme denemeleri yapmak isteyenlere bir tavsiyen var mı?

“Benim tavsiyem sadece dışarı çıkıp çekim yapmaya başlamaları. Öğrenmenin en iyi yolu yaparak öğrenmektir.”

 

     Abone olmak için e-posta adresinizi girin

    Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak Aydınlatma Metni'ni, Gizlilik ve Çerez Politikası'nı okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.