Skip to main content

Camilla Åkrans, Profoto Pro-11 ile İsveç folkloruna hayat veriyor

İsveçli moda ve güzellik fotoğrafçısı Camilla Åkrans için Profoto Pro-11 ile yapılan çekim, ortak İskandinav miraslarını kutlamak için bir fırsattı.

Camilla, İsveç geleneğini keşfetmeyi ve onu daha soyut, yorumlayıcı bir şekilde hayata geçirmeyi seçti. Yaz ortası gibi olayların, İsveç folklorunun ve Lucia gibi geleneklerin havasına ve hissine yeni ve farklı bir yaklaşım bulmak.

Ve ilk resim gerçekten de her yıl 13 Aralık’ta kutlanan Santa Lucia adlı kış geleneğinden ilham aldı. Resmi bir tatil olmasa da takvimde önemli bir gün olarak yer alıyor ve etkinlikler, şarkılar ve geçit törenleriyle kutlanıyor.

Işığı getirmek
“Lucia yorumumda çok gerçekçi olmak istemedim ve beyaz elbiseyi ve kırmızı kurdeleleri benimsemiş olsam da, çoğunlukla ışığı çekimin kahramanı yapmak istedim; ne de olsa Lucia ışığı getiriyor.”

Camilla’nın yaklaşımı ışığı mümkün olduğunca doğal hissettirmek, bu nedenle stüdyo aydınlatma kurulumları nispeten basit olma eğiliminde. “Doğada tek bir ışık kaynağı vardır ve biz de burada Profoto Pro-11 ve modelin sağında Zoom Reflektörlü tek bir ProHead Plus ile aynı yaklaşımı benimsedik.”

“Görüntüyü dondurmak için yeterli güce sahip olmamız önemli. Ve yakalamamız gereken pek çok unsur var; zıplayan model, elbisesinin uçuşan kumaşı, kurdeleler ve saçını savuran rüzgar makinesi. Genel olarak Profoto ve özellikle de Pro-11, görüntüyü her seferinde mükemmel bir şekilde yakalamak için ihtiyaç duyduğum hızı sağlıyor.”

Yedi çiçek
Bir sonraki görsel için Camilla dikkatini, gelecekteki eşinizi hayal etmek için yastığınızın altına yerleştirmek üzere yedi farklı çiçek seçmenin geleneksel olduğu İsveç Yaz Ortası’na çevirmek istedi. “Ben buna modern bir dokunuş katmak istedim; bu yüzden çiçekleri yastığın üstüne koydum.”

Ve yine bu, Camilla’nın çalışmalarında defalarca gördüğümüz bir şeye dönüşüyor. “Her zaman, çiçekler veya herhangi bir doğal unsur gibi organik bir şey getirdiğinizde, görüntünün nefes alabildiğini hissediyorum – sanki canlanmış gibi.”

Burada Camilla modeli çiçeklerin bulunduğu bir yatağa yerleştirdi ve arkasında buzlu bir pencere, diğer tarafında da ışık kaynağı vardı. Yine tek bir Pro-11 ile çalışan Zoom reflektörlü tek bir ProHead Plus UV 250W kullanmayı tercih etti. “Sabahın erken saatleri ya da İsveç Yaz Ortası’nda elde ettiğiniz geç, geç akşam ışığı gibi hissettirmesini istedim.”

“Çekim tarzım çok organik. Asla tripod kullanmam, çok hareket ederim ve asla doğrudan bilgisayara çekim yapmam. Analog bir şekilde çekim yapıyorum çünkü şu anda olanlara odaklanmamız çok önemli. Bilgisayar ekranındaki görüntüleri gözden geçirmek için sürekli akışı bozmak yerine anda kalmak önemli.”

Yaz sonu
Camilla bir sonraki fotoğrafı için yaz sonunu temsil eden sıcak ışığı ve tam olarak bir gelenek olmasa da çilek toplamanın İsveç yazının bir sembolü haline gelmesini yaratmak istedi.

“Burada, Pro-11 ve ProHead Plus’ı stüdyonun dışına, Aralık Stockholm gününün soğuğuna taşıdık ve ışığı pencereden stüdyoya geri gönderdik. ProHead Plus’ta Profoto Magnum reflektör kullandım çünkü bu gerçekten güneş ışığı hissi veriyor.”

Bu görüntüyü aydınlatırken Profoto Uygulaması ve Pro-11 arasındaki bağlantı işe yaradı. Özellikle Camilla’nın asistanı Robin, stüdyonun içinde kalarak gücü doğrudan Pro-11 üzerinden ayarlamak için soğukta dışarı çıkmak yerine akıllı telefonundan ayarlayabildi.

Yaz ortası havası, çekim iki
İster daha önce keşfettiğimiz gibi yastığınızın altına koymak için ister çiçeklerden bir taç yapmak için olsun, çiçek toplamak tipik bir İsveç yazının bir parçasıdır. Camilla burada, doğada çiçekler arasında hayal kurarken huzur ve güzellik hissini yakalamak istedi.

Camilla yine modelin sağında tek bir ışık kaynağı kullandı. Profoto Zoom reflektörlü Profoto ProHead Plus, Pro-11 tarafından destekleniyor.

Değişime açık olmak
Görüntü, modelin yüzünün bir çiçek halkasıyla çevrili olduğu geleneksel bir İsveç sanat eserinden esinlenmeye hazırdı, ancak işler beklendiği gibi gitmedi.

Camilla bu kez tek bir Pro-11 ile çalışan bir Profoto Magnum Reflektör ile İkiz ProHead Plus Kafalar kullandı; ışık kaynağı modelin soluna yerleştirildi.

“Bu görüntü yine çekim yaparken hareket etmeyi sevmemden, yani organik yaklaşımımdan kaynaklandı. Kamerayla hareket ederken, onun diğer tarafına geçtiğimde görebildiğim çifte yansıma beni şaşırttı. Bu özel bir andı ve yakalayacağımı düşündüğüm görüntüyü tamamen başka bir şeye dönüştürdü.”

Akışına bırakmak
Camilla, Profoto Pro-11’in katıksız gücünden çok etkilenmişti. Ama bundan daha da önemlisi, ondan ne talep ederse etsin her seferinde ateş edeceğine güvenebilmesiydi. Bu da onun organik çekim tarzından en iyi şekilde yararlanmasını sağladı.

“Çekim yaparken herkes işin içine giriyor ve güzel bir akış yakalamaya başlıyorsunuz. Dolayısıyla sette ekipmanınızın çalışmaması kadar kötü bir şey yoktur – bu can sıkıcı bir durumdur. Bu yüzden benim için flaşa ve tüm ekipmana güvenebilmeniz çok önemli ve bu yüzden Profoto’yu seviyorum çünkü kullanıcı dostu, dayanıklı, dünyanın her yerinde bulabiliyorsunuz – sizi asla yarı yolda bırakmıyor.”    Abone olmak için e-posta adresinizi girin

    Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak Aydınlatma Metni'ni, Gizlilik ve Çerez Politikası'nı okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.