MENU

RÖPORTAJ

TİM KEMPEL İLE PROFOTO B1X ÇEKİMİ

HAZİRAN 06, 2017  I  Yazan ZOOM

PROFOTO, Tim Kempel'a kendi seçeceği bir lokasyon ve konu üzerinde Profoto B1X'i test etmesini istedi. Tim Kempel, lokasyon olarak Malorca'yı ve konu olarak da deniz üzerinde ipsiz yapılan kaya tırmanışı anlamına gelen deep water soloing  konusunu seçti. "Düşerseniz doğruca denize düşüyorsunuz"

Malorca, Tim Kempel'ın fotoğrafçılığa ilk başladığı yer. "Burayı seçmemdeki sebep, her zaman bir işin daha iyi nasıl yapabilirim diye zorlamamdan. O yüzden seneler sonra aynı çekimi yepyeni bir perspektif ile bakarak yapmak benim için değişik bir deneyim olacak"

Kayatırmanışı biraz extreme gözükebilir, ama Tim başkalarının gitmediği yerlere gitmesiyle tanınıyor.

"Herkesin çektiği ve yaptığı şeyleri yapmanın mantığını anlamıyorum, bence herkes tutkusu olan şeyler üzerinde ilerlemeli ve yeni bir bakış açısı bulmalı... kopyala ve yapıştır yapmamalı"

Tim yıllardır B1 kullanıyor.

"Bu boyutlarda ve böyle bir güce sahip bir flaş ile daha önce hiç ışık kullanamadığım yerlerde kullanıyorum"

Tim'in çekim için, B1x Location Kit çantasının içinde, 2 adet B1x kafa ile 2 adet pil ile özellikle dış çekimler için imal edilmiş 2 tane yeni OCF Işık Şekillendirme ekipmanına ihtiyacı olacak. OCF Zoom Reflektor, fotoğrafçılara ekstra bir stop ışık verirken, OCF Magnum Reflektor ise neredeyse 2 stop ekstra ışık gücü verir.

Profesyonel tırmanıcılar, Edu Marin ve Lindsey Tjian ile yetenekli asistanı ile Tim çekimler için hazırdı. Ancak çekimlerden bir hafta önce buzullarda düşüp bileğini kırdı. Bu terslik onu yolundan vazgeçirmeyecekti "Eğer hayalini kurduğun çekimi yapmak için sürünmeyi dahi göze alırsanız, alacağınız sonuç her şeye değecektir"

HAYAL ETTİĞİNİZ FOTOĞRAF İÇİN ZORLUKLARI AŞMAK

İlk çekim noktamız Diablo duvarıydı, Deep Water Soloing'in doğum yeri. Rüzgarlı ve açık bir günde, nemli bir duvar ve kırık bir bilek ile ortam koşulları bir hayli zorlu idi.

 

İlk çekimde amacımız, Flaşımızı kullanarak, güneş ışığını arka plan olarak bırakıp, Edu'yu duvardan ayrı bir şekilde ortaya çıkarmaktı. Bunun için Profoto B1X flaşımızı doğruca Edu'nun tepe noktasından verdik.

GÜNEŞ IŞIĞINI YENMEK

Bunun için, HSS fonksiyonunu kullanarak saniyenin 1/2500 hızında çekim yaptı. "Bu deklanşör hızı ile güneşin duvara vurmasını yenebildik.  B1X'i son gücüne alıp bir de OCF Zoom Reflekför'ün ekstra 1 stop ışığı ile güneşin effektini kaybedebildik.

Hafta İçi : 09:00 - 18:3

Yeşilce Mahallesi, Yunus Emre Caddesi, Doğruer İş Merkezi No:4 Kat 3

4.Levent / ISTANBUL

Tel : (212) 269 76 76

© 2017 Zoom İthalat