MENU

PROFOTO IŞIK ŞEKİLLENDİRME ALETLERİ İLE DERİN DUYGULARI ORTAYA ÇIKARMAK

 

YAZAR : Mariko Hirari

15 TEMMUZ 2017

Tomoko Hidaki, performans sanatçısı fotoğrafçılığıyla ünlü Tokyo ve Yokohama'da yaşayan hevesli bir sahne ve portre fotoğrafçısı. Son zamanlarda Profoto D2, Air Remote TTL-O ve bir dizi Profoto Işık Şekillendirme Aleti ile çekim yaptı.

Hidaki, her türlü müziğin canlı performanslarını çekiyor. Klasik müzik, caz, rock ve Japon geleneksel müziği gibi müzik türlerini, müzikalleri, operaları ve diğer tiyatro sahne performanslarını kapsıyor. Aslında onu bir fotoğrafçı olarak kariyeri içine çeken kişisel müzik tutkusu buydu.

Bu günkü görevi, bir sahne sanatçısı için tanıtım portalı çekmektir. Başarılı olmak için Profoto D2 Monolight'ı kullanıyor. Ayarları tetiklemek ve kontrol etmek için Olympus OM-D E-M1 Mark II'nin flaş yuvasına Air Remote TTL-O'yu taktı.

 

Hareketli sahneleri yakalamak için iki vazgeçilmez arkadaşıyla birlikte çalışmaktan dolayı heyecan duyuyor: Olympus OM-D EM-1 Mark II ve Olympus OM-D EM-5 Mark II.  Sessiz çalışma, olağanüstü otomatik odaklama ve optik görüntü sabitleyici ve parlak fakat kompakt ve hafif objektifler ile sahne sanatçıları için mükemmel özellikler barındırıyorlar.

 

Bugün, Japon tarzı bir tiyatro oyunu için bir broşür çekiyor. Bir performans sanatçısı fotoğrafçısı olarak, amacı dramanın dünyasını anlatmak ve karakterin içteki duygularını sakin bir dokunuş olarak tasvir etmek için Profoto ışık şekillendirme aletrlerinden tam olarak faydalanmaktır.

 

Çocukluk yıllarını ABD'ye geçiren Hidaki, dünyaya Japon kültürü tanıtmak doğuştan gelen bir dürtüdür. Bu çekimde geleneksel Japon stilinde çekim yapmak için ekibini topladı. Ancak bunu yaparken sınırları aşacak şekilde şık yapıyor.

Stilisti Kisaburo, çok geleneksel bir Japon kimono terzi ailesinde dünyaya geldi. Japon geleneğini hazmetirken, aynı zamanda Japon olmayan disiplinlere de cesaret edersiniz. Bu çekimde, ilk kez, yepyeni bir haori ceketini ortaya koyuyor.

 

Saç ve makyaj sanatçısı Haruna Kojima ise, kızılcık üzerine kurulu, geleneksel olarak Japonlar tarafından renklendirilen bir renkle cazip ifadeler yarattı.

"Kırmızı ipuçları kıyafetin, kılıç dügümünün, kagıt semsiyenin ve çiçekli pedalların ana detayı olarak kullanıldı ve modelin samimi ve alçak gönülsüzlüğünü ifade etti."

Ryuhei Kominami, bugünün modeli, düzenli olarak müzikal ve tiyatro oyunlarını gerçekleştiren bir oyuncudur. Dans ve dövüş sanatlarını, güzelce kontrol edilen zarif vücut hareketlerini göstermek için kullandığı bilinir ve bu çekimde Hidaki, sevinç, keder, güç ve makyaj gibi zengin ve duyarlı duyguların geniş bir yelpazesini ele geçirdi.

Hidaki, "içeride bulunan güzelliğin mercek sayesinde çıplak gözle göründüğünden daha belirgin olduğunu" belirtiyor.

 

Eski bir Japonca deyim, "fotoğrafçılık ruhu kurutur" der. Bunun nedeni belki de fotoğrafın, modelin en iç benliğini ifade eden bir sanat olduğu gerçeğidir.

Bu çekim için Hidaki, üç farklı ışık ayarında üç adet D2 1000 AirTTL kullandı.

Hidaki, ana ışık olarak bir Beauty Dısh olarak da bilinen Softlight Reflektör Beyaz ile başladı. Önemli noktalar için hafif bir açı ile arka ışığı olarak bir Şemsiye Gümüş Derin S (difüzörle) kullandı. Saçı aydınlatmak için sağ taraftan bir 10 derecelik Grid ile bir D1 Monolight eklendi.

Sakin ifadelerde saklı yalnızlık ve üzüntü yakalamak da bu çekimin önemli bir parçasıydı.

 

İkinci çekimde Hidaki, bir Softlight Reflektör Beyaz'ı kullandı, bu sefer 25 ° Grid'li bir üst ışık olarak.

 

OCF Magnum Reflektör (arka sol) ve OCF Zoom Reflektör (ön sağ) anahtar ışıkları olarak eklenmiştir. Her iki OCF Sert Reflektör, Profoto monolights ve Off-camera flaş gibi düz ön flaşlar için optimize edilmiştir.

 

Hidaki, monolight'taki zoom ölçeğini kullanarak, kılıç güzelliğini ortaya çıkarmak için kesin pozisyona gelene kadar OCF Magnum Reflektörünü ince ayarlamıştır. OCF Zoom Reflektör, haori ceketinin yakasına ve model saçına güzel vurgular oluşturur.

Hidaki, Profoto'nun geniş tutarlı ışık şekillendirme araçlarının sunduğu sonsuz olanaklardan ilham alıyordu; fotoğrafçının fırçalarıyla bir sanatçı boyası gibi, ışıkla boyayabilmesine imkân tanıdı. Özellikle yeni OCF Sert Reflektörlerinin sert ve keskin ışıklarına hayran kaldı.

 

"Yumuşak ifade için dolaylı ışığı kullanmak Japonya'da tercih edilmekle birlikte, yüksek kaliteli, keskin ışıklar ve gölgelerle ifadeler üretmenin de aynı derecede önemli olduğunu düşünüyorum"

Softlight Reflektör, model aydınlatmada bir spot ışık gibi modelden düşer. Yakanın desendeki dizlerine kadar uzanan deri dokusu güzel tasvir edilmiştir. Model, Japon kimono ile çekim yaparken geleneksel pozlarla sınırlı olmayan yumuşak ve zarif ifadelerle yanıt verir.

Son çekim için, Hidaki Umbrella Deep Silver XL (sağda), Umbrella Deep White XL (solda) ve modelin arkasındaki bir D2'nin doğrudan ışığıyla gitti.

 

"Gümüş ve beyazın yansıttığı farklı ışık dokularını birleştirmek size ilginç ifadeler verir"

Hidaki, modelin iki şemsiye arasında oluşan geniş alanda özgürce dans etmesini istedi.

Hidaki, modeli havada çekerken yakalar.

 

"D2 için geri dönüşüm süresi son derece hızlıdır. Fotoğrafçılar, D2'nin zamanı geldiğinde o "doğru anı" yakalayacağını bilerek çekimlerini sürdürme konusunda güven duymalarına sebep oluyor"

Model, dinamik olarak hareket ederken ve kendisi ile ışık kaynağı arasındaki mesafeyi sürekli olarak değiştirirken, Air Remote TTL-O sayesinde fotoğrafçının aydınlatmayı ayarlamak için akışa ara vermeden doğru pozlamada çekim yapabiliyor.

Olympus, Profoto ve çekim ekibi ile başarılı geçen çekim sonunda yapılan grup çekimi.

Fotoğraf: Tomoko Hidaki  http://hidaki.weebly.com/

Model: Ryuhei Kominami

Stylist: Kisaburo  http://kisaburo.xyz/

Hair & Makeup Artist: Haruna Koyama

Assistants: Seiya Fujii, Kaede Hara

BTS Photographer: Jun Tanikawa  http://juntanikawa.jp/

Studio: Studio Ebisu  http://www.ebis.co.jp/

 

Hafta İçi : 09:00 - 18:3

Yeşilce Mahallesi, Yunus Emre Caddesi, Doğruer İş Merkezi No:4 Kat 3

4.Levent / ISTANBUL

Tel : (212) 269 76 76

© 2017 Zoom İthalat